‘Cennet ve Hattat koylarına saldırıyı durdurun’ çağrısı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağıl Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’ndaki Gökburun yarımadasının Cengiz Holding, Bobo Beach ve diğer özel sektör şirketleri tarafından ormanlık ve arkeolojik alanlar yok sayılarak turistik tesisi ve lüks villa inşaatlarına çevrilmesi sert tepkilere neden oldu. 
 
Bodrum’un mavi yolculukta en önemli duraklarından biri olan Cennet Koyu’nun bitişiğindeki Hattat Koyu’nda turistik tesis ve lüks villa yapımı için ÇED gerekli değildir rapor talebi Bodrumluları isyan ettirdi. 

Cennet Koyu

TURİZMCİ’DE ŞAŞKIN
 
Turizmci Alper Sarıyağız konuya ilişkin SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:
 
“20 yıldır turizmden ekmek yiyoruz. Ama Bodrum’un doğal güzelliklerine ilk kez bu kadar yoğun saldırı oluyor.
 
Turist Bodrum’un doğal, tarihi, mavi yolculuk güzelliklerine geliyor, koylar betona yenik düşer elden giderse turist niçin bu ilçeye gelsin.
 
Rant amaçlı yapılan bu turistik tesislerin bulunduğu bölgede ne alt yapı yeterli ne su yeterli. Turizmde bindiğimiz dalı kesiyoruz.
 
Turizm tesislerine karış değiliz ancak buna mutlaka bir sınırlama getirmeli, aksi takdirde elimizde turizm değerleri açısından ne orman ne doğa ne tarih ve kültür kalacak”

Hattat Koyu

HER TÜRLÜ HİLEYE BAŞVURUYORLAR
 
Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise “Adı üzerinde Cennet koyu cehenneme çevirmek için her türlü hukuku dolanıyorlar. Her türlü proje hilesi yapıp doğal ve arkeolojik sit alanlarında ÇED gerekli değildir raporları alabiliyorlar. Hızlarını alamadılar Şimdide Hattat Koyunda dev proje hazırlığı yapıyorlar. Yani ne orman, ne doğa ne arkeoloji hiçbir şey umurlarında değil. Bu hukuksuzluğa karşı her türlü mücadeleyi vermeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir